Kategórie
Moderná žena

Rozdiely medzi kaderníckymi farbami na vlasy a tými na domáce použitie

Profesionálne používané farby na vlasy sú v mnohom odlišné od tých, ktoré si môžete kúpiť pre domáce použitie. Ak vás však zaujíma, ako rozdeľujeme typy farieb pre potreby kaderníctiev a aké sú ich špecifiká v porovnaní s domácimi farbami, určite čítajte ďalej.

Pri výbere kaderníckej farby na vlasy je nutné vziať do úvahy niekoľko faktorov, medzi ktoré patrí aj typy farieb, respektíve ich životnosť. Pri vyššom množstve šedín alebo svetlejšom odtieni, než je prirodzená farba vlasov zákazníčky, je vhodné siahnuť po permanentnej farbe.

Pri demi-permanentnej farby je použitie vhodné pre tie ženy, ktorým začínajú len mierne šedivieť vlasy. A semi-permanentnú farbu využite hlavne v prípade, že vlasom chcete dodať lesk a dofarbiť odrastené končeky.

Zhrňme si teda jednotlivé typy farieb s rozdelením podľa toho, za ako dlho sa z vlasov vymyjú.

  • Jednodenné alebo umývateľné farby. Tieto si z vlasov zmyjete spravidla potom, čo si je umyjete jedenkrát až trikrát.
  • Semi-permanentné farby. Tie vám na hlave vydržia o niečo dlhšie, konkrétne štyri až cca 15 umytí.
  • Demi-permanentné farby. Táto kategória sa s tou predchádzajúcou prekrýva a tak môžete očakávať výdrž cca desať až 25 návštev sprchy.
  • Permanentné farby. Tie vydržia najdlhšie, spravidla do tej doby, než vám vlasy odrastú. Odporúčame pre prípady, kedy už máte dobre rozmyslené, do akého odtieňa ísť – a ktorý odtieň máte vyskúšaný.
  • Melíry a zosvetľovače. Toto je úplne rovnaký prípad ako v prípade permanentných farieb. Tohto typu farbenia sa len tak rýchlo nezbavíte, takže to nieje nič pre experimentovanie.

Kadernícke farby na vlasy: Prečo vyberať medzi nimi

Rovnaký farebný odtieň u dvoch žien nevedie k rovnakým výsledkom. A u tých domácich farieb je táto vec oveľa viac viditeľná. K faktorom, ktoré vedú k rozdielom, patria telesné predispozície ženy vrátane hormonálneho nastavenia a okrem toho aj trebárs to, v akom stave sú vlasy danej ženy a či predtým už táto žena používala farbu na vlasy (a v jakej kvalite).

Potrebný aktivačný činiteľ vo farbách, ktoré zoženiete v bežnej sieti drogérií, je navyše často k dispozícii v najvyššej možnej koncentrácii povolenej pre kaderníctva, čo spôsobuje nadmernú aktiváciu chemikálií a tým i väčší stres pre vlasy.

Kadernícke farby na vlasy oproti tomu aj navzdory ustálenej predstave väčšiny populácie o vlasových farbách nemusia znamenať suché a poškodené vlasy. Naopak, niektoré profesionálne farby dokonca dokážu zvýšiť lesk a spraviť výslednú textúru vlasov.

Okrem toho vo väčšine prípadov používajú menej škodlivé chemické zlúčeniny, a tak aj s ich použitím vydržia vlasy v zdravšej forme.

Kadernícke farby na vlasy využívajú prosto kaderníctva

Farbenie vlasov v kaderníckych salónoch je možné odporučiť aj preto, že ich personál je skrátka vhodne preškolený. Čo znamená, že vie ako na to. Aspoň by mal vedieť. (A ak nevie, dozvie sa to potenciálna zákazníčka z recenzií ostatných alebo skúseností priateliek.)

Všetky dôležité informácie pozbierali kaderníci a kaderníčky v priebehu rokov štúdia a praxe.

Svojpomocné farbenie vlasov (bez prípadnej pomoci kamarátky) má ešte ďalší neželaný následok, a síce ten, že farba nieje nanášaná rovnomerne a tak, ako by mala.

Okrem toho, že to niekedy zle vyzerá, tak niekedy pri dofarbovaní končekov „pretiahneme“ na pôvodnú farbu a na už farbené vlasy sa tak dostáva ďalší zbytočný koktail chemikálií a tým si vlasy ničíte, ale súčasne vytvárate aj priestor pre viditeľne nerovnomerné výsledky.

Niektorí kaderníci aj napriek tomu môžu svojim zákazníčkam odporúčať aj domáce farby na vlasy, problém však je, že aby si žena-laik vybrala správne, musí vyberať skutočne dobre. Aj preto je vhodné vybrať si skôr profesionálne prípravky a starostlivosť profesionála.

Dôležité je, že v jednotlivých prvkoch zloženia sa kaderníčky skrátka vyznajú viac ako bežné zákazníčky a tak môžu využiť svoje skúsenosti a prax pre dokonalý výsledok.

Tento článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou I. S. D. s.r.o. Viac informácií z oblasti kadernícky potrieb nájdete na webe janeline.sk v sekcii Blog.