Kategórie
Servisy a opravy

Prečo by ste mali splachovať iba toaletný papier

V domácnosti nás môžu postretnúť kadejaké katastrofické scenáre a jedným z tých nepríjemnejších je rozhodne upchatá toaleta. Ako vlastne WC funguje, aké sú najčastejšie príčiny jeho upchatia a ako si s touto nehodou poradiť? Ak ste sa nad toutou každodennou samozrejmosťou nikdy nezamýšľali, my vám prinášame rýchly náhľad.

Trocha z histórie splachovacích záchodov

Prvé zmienky o splachovacích záchodoch pochádzajú z 25. storočia pred naším letopočtom, avšak moderný splachovací záchod, ako ho poznáme dnes, uzrel svetlo sveta až v roku 1886 v Londýne. Princíp všetci poznáme z praxe, použitím splachovacieho mechanizmu sa do misy pustí naraz veľké množstvo vody a pod jej tlakom sa odpad odvádza do kanalizácie cez odpadové rúry. A práve v rúrach potrubia vzniká problém s upchatím, keď to preženiete s experimentovaním, čo ešte ten váš záchod dokáže “zjesť”. 

Problém zvaný upchatý odpad

Okrem extrémnych prípadov, kedy sa v toalete našlo spláchnuté spodné prádlo, tričká či hračky, existujú aj všednejšie veci, o ktorých možno neviete, že do záchodu vôbec nepatria. Vatové tampóny, vatové tyčinky do uší, handry či dámske hygienické potreby sú často hlavnými príčinami nechceného upchatia potrubia. Zdanlivo ľahko rozložiteľné predmety môžu spôsobiť veľké problémy, a preto do záchodu rozhodne nepatria.

Potiaže môže spôsobiť dokonca aj obyčajná papierová vreckovka, či utierka, nakoľko ich zloženie sa od toaletného papiera líši a nemuseli by sa v kanalizácií dobre rozložiť.

Reklamné letáky ani noviny nesplachujte

Samotný toaletný papier je vytvorený špeciálne na účel, ktorému slúži. Po namočení sa rýchlo rozkladá a tým nespôsobuje v potrubí žiadne upchatia. Nie vždy tak tomu však bolo, v minulosti sa zvykli používať aj reklamné letáky, či noviny, s ktorými sa kanalizačné potrubie vysporiadava ťažšie.

Možno ste si teraz spomenuli na dovolenku v niektorej prímorskej krajine, kde systém fungoval trochu inak. Napríklad v Turecku alebo Grécku sa zvyčajne použitý toaletný papier nesplachuje, ale vhadzuje sa do smetného koša, či špeciálnej nádoby.

Je to spôsobené tým, že ich kanalizačný systém s užšími rúrkami by sa toaletným papierom ľahko upchal, a preto volia radšej toto preventívne opatrenie.

Prevencia je lepšia ako odstraňovanie následkov a čistenie kanalizácie

Prevencia je najlepšou voľbou aj v našich zemepisných šírkach – jednoduchšie, ako riešiť čistenie kanalizácie, je snaha predísť prípadnej nehode a zbytočne neriskovať so splachovaním nevhodných predmetov, tj. všetkým okrem toaletného papiera. Čo však robiť, ak sa nám toaleta predsa len z nejakého dôvodu zapchala?

Čistenie upchatej toalety
Čistenie upchatej toalety

Niekoľko spôsobov ako na upchatý záchod

Najmenej drastické a prvou voľbou je určite použitie zvonu. S použitím sily sa vytvára podtlak, ktorý by mal pomôcť upchatému obsahu posunúť sa v potrubí. Pokiaľ táto metóda nezabrala, avšak ešte stále nechcete siahnuť po chemických produktoch, vyskúšajte mechanické krtkovanie. Zrejme najlepšou voľbou je objednať si profesionálnu firmu, ktorá sa zaoberá čistením kanalizácie. Prípadne ešte môžete použiť inštalatérsku pružinu. Ide o niekoľkometrovú ohybnú pružinu, ktorá dočiahne naozaj hlboko a pomôže vám prečistiť veľkú časť potrubia.

Drastické metódy plné chémie

Ak sa inak nedá, pomocníkmi môžu byť aj spomínané chemikálie. Hydroxid sodný je látka, ktorá si poradí aj s naozaj ťažkými zaneseniami, avšak pri manipulácií s ním musí byť človek naozaj opatrný, ide o silnú žieravinu. Menej riskantnou alternatívou je chemický krtko, ktorý si však poradí len s biologickým odpadom.

Babské recepty na upchatý záchod

Ďalšou alternatívou môže byť ešte babská rada – zmes sódy bikarbóny a octu, ktorú je potrebné zaliať vriacou vodou. Sú však známe prípady, kedy silná chemická reakcia týchto látok zapríčinila rozsiahle poškodenie keramickej misy, a preto s týmto domácim receptom radšej tiež opatrne.Nech už si vyberiete ktorýkoľvek spôsob, upchatá odpadová rúra môže to byť pre vás ošemetná skúsenosť. Nezabúdajte, že najideálnejšie bude vyhnúť sa nepríjemnostiam obozretnosťou a do toalety, či už doma, na návšteve alebo na verejných zariadeniach, nehádzať nič, čo do nej nepatrí.