Kategórie
Zdravie a životný štýl

Bolesť pankreasu môže signalizovať vážne zdravotné problémy

Skôr, ako odhalíme, čo spôsobuje bolesť pankreasu, povedzme si niečo o samotnom pankrease.

Pankreaspodžalúdková žľaza, je pomerne malý orgán uložený v brušnej dutine na ľavej strane. Spája sa s vývodom žlčníka a ústi do tenkého čreva. Pankreas patrí medzi žľazy s vnútornou sekréciou, pričom tvorí hormóny v určitej časti svojho tkaniva. Tie sú ďalej odvádzané do krvného obehu. Pankreas produkuje dva hormóny – inzulín a glukagón.

Pankreas – podžalúdková žľaza / slinivka brušná
Pankreas – podžalúdková žľaza / slinivka brušná

Čo robiť, v prípade ak sa náhodou ozve bolesť pankreasu? Pozrieme sa na niektoré príčiny, ktoré spôsobujú bolesti pankreasu. Za bolesťou, ktorej by ste mali určite venovať pozornosť, totiž môže byť aj zápal pankreasu.

Príznaky zápalu pankreasu

Zápal pankreasu, odborne tiež nazývaný pankreatitída, predstavuje pre váš organizmus vždy potenciálne riziko. Akútna pankreatitída môže byť spôsobená nadmerným požitím alkoholu, konzumáciou väčšieho množstva tažšie stráviteľnej stravy, prípadne nesprávnou kombináciou liekov a prejavuje sa akútnou bolesťou v hornej časti brucha, ktorá môže vystreľovať dozadu medzi lopatky. Bolesť pankreasu zvyčajne sprevádza aj nevoľnosť a zvracanie.

Pri chornickej pankreatitíde bolesti nastupujú postupne. Následkom je fibróza pankreasu, ktorá spôsobuje zánik oboch spomínaných funkcií pankreasu. Zvyčajne sa prejavuje tiež stratou hmotnosti a hnačkami.

Bolí aj podráždený pankreas

Kombinácia niektorých potravín, prípadne doplnená o požitie alkoholických nápojov môže tiež spôsobiť slabšie bolesti. Niekedy môže dokonca ísť aj o bolestivý záchvat signalizujúci podráždený pankreas. Môžete mať pocit plnosti, trpieť nadúvaním, či pocitom na vracanie sprevádzaným miernou až silnou bolesťou v oblasti brušnej dutiny.

Pomôže očista pankreasu

Na dennej báze môžete podporiť zdravie vášho pankreasu vybranými čajmi a preparátmi, ktoré upravujú jeho správnu funkciu. Pankreasu prospievajú bylinky, z ktorých si môžete pripraviť čaj – najmä z ľubovníka bodkovaného, nechtíka lekárskeho, koreňa púpavy či vňate žihľavy. Prípadne skúste zistiť, čo funguje ako balzam na pankreas.

Najlepší liek je prevencia

Dodržiavanie zásad zdravej životosprávy je dobrý základ v prevencii problémov s pankreasom. Zdravá a vyvážená strava by mala byť tvorená rovnováhou medzi energetickým príjmom a energetickou spotrebou organizmu.

To je dobrý predpoklad správneho stravovania. Aj keď ju zvyčajne nedokážeme dosiahnuť každý deň, je dôležité, aby bola vyvážená strava dodržiavaná počas dlhšieho časového úseku.

Ak si chcete posilniť zdravie pankreasu, či vyhnúť sa nepríjemným záchvatom, môže byť vhodné užívanie výživových doplnkov.

Pokiaľ máte podozrenie, že sa sa vaše problémy s pankreasom opakujú častejšie, určite by ste mali zájsť k lekárovi.

Pri vážnejších stavoch vám nastavia vhodnú liečbu, ktorej súčasťou bude určite diéta. Pokiaľ trpíte vážnejšími problémami, môže to byť dokonca aj prísna diéta.

Za spoluprácu pri príprave článku ďakujeme eshopu epam.sk.